تبلیغات
چوب خدا صدا نداره... - امر به معرف و نهی از منکر؛ فرهنگ مطالبه گری صحیح

امر به معرف و نهی از منکر؛ فرهنگ مطالبه گری صحیح

 

نوشته شده توسط:صالحه

 یک بیت شعر تقدیم به بعضی "مخاتبین خاث" از نوع بی تربیت که ادب و تربیت خانوادگی و شأن اجتماعی شون قبل از اینکه توی کامنتهای پنهان "چوب خدا" به ثبت برسه، توی دفتر حساب و کتاب آخرتشون ثبت شده:

  حال متكلم از كلامش پیداست / از كوزه همان برون تراود كه در اوست...


خلاصه اینکه برای من خیلی وقته مسجل شده توی کوزه ی وجود بعضی ها چیزی جز تعفن و نجاست نیست که هر از گاهی فضای پاک وبلاگم رو باهاش آلوده می کنند...
 "به تو چه!"،
"مگه تو پلیسی؟"،
"تو چیکاره ی مملکتی؟"،
"هر کسی رو تو گور خودش میذارن!"،
"موسی به دین خود، عیسی به دین خود!"


 اینها اصطلاحات و ضرب المثل های رایجی هستند که بارها و بارها از زبان افراد مختلف و در موقعیت های گوناگون شنیده ایم.
کافیست فردی را در حال انجام یک عمل مخالف با هنجارهای شرعی و قانونی ببینید و به او تذکر دهید. اگر عملی که انجام می دهد تعمدا و با اشراف بر غیرقانونی و غیرشرعی بودن آن باشد، احتمال زیادی وجود دارد که جملات بالا را از زبان او بشنوید. (تقریبا آخرین بار، نمونه اش را در کامنتینگ یکی از پست های وبلاگ دغدغه دیدم و افسوس خوردم؛ که بهانه ای شد برای نگاشتن این مطلب.)

امر به معروف و نهی از منکر پیش از آنکه یه تکلیف شرعی باشد، وظیفه ای انسانی است که به ساده ترین شیوه، اجتماع را از خطرات غیرقابل جبران مصون میدارد.
امر به معروف و نهی از منکر، یعنی من در قبال سلامت جامعه احساس مسئولیت می کنم.
امر به معروف و نهی از منکر، یعنی من نسبت به سرنوشت خود و کلیت جامعه ای که در آن زندگی می کنم و تک تک افراد آن بی تفاوت نیستم.
امر به معروف و نهی از منکر یعنی من انسان ها را دوست دارم؛ سالم بودن و سالم ماندن آنان برای من مهم است...
امر به معروف و نهی از منکر یعنی من هم از این جامعه حقی دارم؛ عقلا بر هیچکس حرجی نیست اگر در پی احقاق حقوق خود باشد (این بند را به صورت مفصل تحت عنوان فرهنگ مطالبه گری صحیح در ادامه خواهید خواند).

اما چرا برخی این قاعده عقلی مبتنی بر ساده ترین و بدیهی ترین اصول روانشناختی1 را برنمی تابند؟
چه اتفاقی می افتد که "بی تفاوتی" اجتماعی جای "مسئولیت پذیری اجتماعی" را می گیرد؟

 اول: (فرار از قانون)

مفهوم قانون، در پس پرده زیبا و مدرن و دهان پرکن خود، صرفا به معنی "تن دادن به محدودیت" است. یعنی چه؟ یعنی من وقتی قانونی را می پذیرم خود را موظف نموده ام فقط در چارچوب تعریف شده ی در آن قانون رفتار کنم.
مثال: وقتی قانون به من تکلیف می کند که در پیاده رو و محل گذر عابرین، بساط دستفروشی پهن نکنم، یعنی من را محدود کرده به داشتن محلی خاص که مورد قبول قانون باشد.
این محدودیت می تواند بنا به یک حکم شرعی باشد یا یک قانون مدنی یا...
وقتی شخصی حاضر نباشد محدودیت ایجاد شده را بپذیرد در اصطلاح از قانون فرار کرده است. فرار از قانون، واکنش افرادی است که بی آنکه بدانند تمایلات شخصی خود را بر مصالح عمومی ترجیح میدهند و به همین دلیل از محدودیت های اعمال شده توسط قوانین گریزانند.
نمونه بارز این خصیصه را می توان در افراد فراری از حجاب در سطح جامعه -به وفور- دید؛ یعنی افرادی که تمایلات شخصی خود را به قانونی که سلامت اخلاقی جامعه را تامین می کند ترجیح می دهند.

 دوم: (بی اطلاعی)

بی انصافی است اگر همه افرادی که در مواجهه با امر به معروف و نهی از منکر جبهه می گیرند را در صف افراد فراری از قانون قرار دهیم. بسیاری از این اشخاص به دلیل جهلی که نسبت به قوانین -و یا فایده قوانین- دارند به این ورطه می غلتند. به عنوان یک مثال ساده: مسلما اگر یک خانم بداند که بدپوششی چه مخاطراتی برای وی در پی دارد هیچگاه از تکلیف شرعی و قانونی عفاف و حجاب سرپیچی نخواهد کرد. (متاسفانه برخی افراد تا مورد تعرض قرار نگیرند حاضر به پذیرش اصل بازدارنده بودن پوشش مناسب نیستند؛ بگذریم...)

 سوم: (تصورات غلط)

1- امر به معروف و نهی از منکر دخالت در امور شخصی افراد و مغایر با حقوق بشر است!
این شبهه رایج را می توان با تعریف صحیح "امور [زندگی] شخصی" به راحتی پاسخ گفت. (مشروط به اینکه فرد به "خطا بودن" عمل انجام شده واقف باشد،) اعتقاد به تاثیر متقابل فرد و جامعه، شخص را به این باور میرساند که زندگی یا امورات شخصی محدود به اموری است که تاثیر -حتی المقدور- مستقیمی بر سلامت جامعه نداشته باشد.
مضاف بر این، آنهایی که امر به معروف و نهی از منکر را "دخالت در زندگی شخصی" افراد می دانند بیشترین اعتراضات را نسبت به کم و کاستی ها و خطاهای دیگران دارند.

2- امر به معروف و نهی از منکر، وظفه مجری قانون است نه افراد عادی!
مجری قانون یعنی اِعمال کننده قانون، در حالیکه امر به معروف و نهی از منکر در مرحله تذکر زبانی نیازی به اعمال قانون ندارد. البته قطعا در مراحل پیشرفته آن، نیاز به حکم حاکم شرع و اجرا توسط مجری قانون است (مانند قطع ید سارق -با لحاظ تمامی شرایط- توسط مجری قانون)

3- اینهمه بی قانونی در مملکت واقع می شود که به آنها رسیدگی نمی کنند؛ بی قانونی یعنی اختلاس 3000 میلیاردی نه بیرون بودن موی دختران و روزه خواری و ...!
به جرأت می توان گفت احمقانه ترین و بی منطق ترین نوع برخورد افرادی که در برابر امر به معروف و نهی از منکر جبهه می گیرند در مورد شماره 3 ملاحظه می شود. کدام قاعده عقلی می پذیرد که وجود یک بی قانونی و خطا را توجیهی برای خطاهای دیگر بدانیم؟ چه منطقی می پذیرد که به دلیل برخورد وقوع یک جرم از خطاهای دیگر چشم پوشی کنیم؟ پدری را تصور کنید که به دلیل کتک کاری یکی از فرزندانش، از فحاشی فرزند دیگر می گذرد!! یا مثلا یک معلم را در نظر آورید که به دلیل درس نخواندن یکی از شاگردان، از بی نظمی بقیه دانش آموزان چشمپوشی می کند!! خنده دار نیست؟

فرهنگ مطالبه گری صحیح

بی انصافی است که دامنه امر به معروف و نهی از منکر را به تذکر دادن به افراد بدپوشش محدود کنیم. امر به معروف و نهی از منکر یعنی فرهنگ صحیح مطالبه حقوق فردی و اجتماعی! مسلما دامنه حقوق فردی و اجتماعی انسان بسیار گسترده تر از چیزی است که امروز جامعه با عنوان امر به معروف و نهی از منکر میشناسد.
فرهنگ مطالبه گری صحیح یعنی کارمند اداره بداند اگر ده دقیقه از تایم اداری را مشغول امور شخصی خود باشد مورد مواخذه همکاران و ارباب رجوع قرار می گیرد. زیرا این حق ارباب رجوع است که در تایم اداری به مراجعه وی پاسخ داده شود.
فرهنگ مطالبه گری صحیح یعنی فروشنده بداند در صورت کم فروشی، پیش از اینکه پای مجری قانون به میان آید، مورد مواخذه خریداران قرار می گیرد. زیرا این حق خریدار است که به اندازه پولی که هزینه می کند خرید نماید.
فرهنگ مطالبه گری صحیح یعنی زن و مرد بدانند در صورت بروز رفتارهای غیر اخلاقی -اعم از بدپوششی، دعوا و فحاشی در ملا عام، انجام رفتارهای خلاف شئونات اسلامی و ...- مورد مواخذه دیگر اعضای جامعه قرار می گیرند زیرا حق تک تک افراد جامعه است که در محیطی سالم -به لحاظ اخلاقی- زندگی و فعالیت کنند.
و این همه چه زیبا در قالب قانون مدرن و مترقی امر به معروف و نهی از منکر گنجانده شده اند.

کلام آخر اینکه، امر به معروف و نهی از منکر نه تنها تکلیف، بلکه حق
هر انسان - اعم مسلمان و غیر مسلمان- است که بنا به قاعده عقلی تاثیر متقابل فرد و جامعه و لزوم زندگی در یک جامعه سالم پذیرفته می شود.

اگر فرهنگ مطالبه گری صحیح از تک تک آحاد جامعه، از مسئولین عالیرتبه حکومت گرفته تا افراد عادی، تبدیل به یک رویه عادی و جاری میشد کمتر شاهد هنجارشکنی های بزرگ و کوچک بودیم. نه کسی جرأت می کرد به بیت المال دست اندازی کند و نه حتی کسی سیگارش را در یک مکان عمومی روشن می کرد...

1-  فرد فرد انسان ها در کنار یکدیگر جامعه را تشکیل می دهند. اگر انجام یک رفتار غلط به مرور بین افراد جامعه رواج یابد و تبدیل به یک امر عادی در جامعه گردد، افراد سالم اجتماع نیز از خطر آن مصون نیستند. در علم روانشناسی اجتماعی، مبحث کنش متقابل، به تفصیل به این مسئله پرداخته شده است.پی نوشت1: می نویسم که فراموش نکنم... دعا کوچکترین و کم هزینه ترین کاری است که می توان در حق بندگان خدا کرد.

پی نوشت2: بسم الله الرحمن الرحیم. قُلْ یا عبادیَ الذینَ أَسْرَفوا علی أَنفُسهِم لا تَقْنطوا من رَّحْمَةِ الله إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنوبَ جَمیعًا إنَّهُ هو الغفور الرحیم

پی نوشت3: عقل پرسید که دشوار تر از مُردن چیست؟/ عشق فرمود "فراق" از همه دشوار تر است...              
محمدحسین
چهارشنبه 6 خرداد 1394 11:27 ب.ظ
سلام علیکم واقعا استفاده کردیم خیلی هم عالی انشاالله خدا مرا جز شهیدان در راه امر به معروف ونهی از منکر قرار بدهد
پاسخ صالحه : علیک السلام
ان شاء الله
خادم الشهداء
پنجشنبه 10 مرداد 1392 05:24 ب.ظ
سلام و آرزوی قبولی طاعات و عباداتتون.
برادرم سعید و خواهرم صالحه
بسایر سپاسگذارم که فریضه ای فراموش شده را یادآوری کردید و به حق تذکر لسانی باعث میشود منکرات از جامعه برخاسته و معروفات جایگزین شود.
در هر دو وبلاگ نویسنده ای به نام پارسا دیده شد که با روند فکری ایشان به نظر می رسد شناختی که نسبت به اسلام دارند اسلامی است که روز عاشورا سینه بزنی اگر خواستی نمازی بخوانی و روزه ای بگیری معلوم است از اسلام واقعی شناخت چندانی ندارند. یا بهتر بگویم همان مسلمان شناسنامه ای هستند که از پدر و مادری شیعی متولد و به رسم خانوادگی مسلمان شده است.
شیوه بحث با این مدل مسلمانان که شما در پیش گرفته اید به نظرم ناکارآمد باشد و مصداق آن مرد یهودی است با امام حسن مجتبی(علیه السلام).پیشنهاد میکنم راه دیگری برای جوابگویی بیابید.
پاسخ صالحه : علیک السلام
طاعات و عبادات شما هم قبول باشه
آقای پارسا قدری احساساتی هستند
احساسات هم اگه زیاد بهش پر و بال داد به منطق غلبه می کنه
===
راستی آقای پارسا! (اگه میاین و این مطلب رو می خونین)
واقعا اون وبلاگ که آدرسش رو برام گذاشتین مال شما بوده؟
چرا اجازه علنی کردنش رو نمیدین وقتی هیچ مطلبی ازش قابل برداشت نیست؟؟؟؟
پارسا
دوشنبه 7 مرداد 1392 06:46 ب.ظ
تو دیگه چه رویی داری
الحق که تو حوزه بزرگ شدی
من دیگه جوابی برای تو و امثال تو ندارم چون یا امیدی به درک و شعور در شما نیست و یا اینکه خودتون رو زدید به اون راه
کسانی رو که باعث حذف وبلاگم شدن رو به خدا واگذار میکنم، و چیزی که شما میگید خیلی باعث تعجبه!چون اگه وبلاگی مشکل قانونی یا اخلاقی داشته باشه فیلتر میشه نه حذف و بلوکه، اونم بدون اخطار قبلی و با تهدید
به هر حال بوی گند بعضی زورگوها توی همه جای ایران حس میشه حتی همین فضای مجازی
شما که دزدی ها و اختلاص ها و اعتیاد و بیکاری رو دست آورد های بزرگی میدونید و بگفته بعضی ها همین روحانیون هستند که باعث نجات ملت هستند و البته منظورشون از نجات همین شرایط کنونی هست چون با این اوصاف اوضاع قراره بازم خرابتر و بدتر شه
از خدا بترسید ظلم هیچ ظالمی پایدار نمیمونه
پاسخ صالحه : براتون دعا می کنم
از صمیم قلب...
پارسا
دوشنبه 7 مرداد 1392 06:19 ب.ظ
تو که آدرس وبلاگ منو دیدی، اگه شعور داشته باشی حداقل میتونی چک کنی ببینی که وبلاگ حذف شده، اونم با رنگ دو گوگل(میدونی رنگ دو گوگل یعنی چی؟) نکنه فکر کردی من خودم وبلاگمو حذف کردم بعد با سرویس وبلاگ دهی هماهنگ کردم که آدرس وبلاگو بلوکه کنند؟؟؟ آخی خنده های انقلابیت منو کشت خواهر!! جلو نامحرم میخندی سنگ نشی یه موقع :دی
شما همونایی هستید که جلو چشم مردم دزدی میکنید و می زنید زیرش، اینا که دیگه جای خود دارد
پاسخ صالحه : هر بچه سه ساله ای که مدتی تو فضای مجازی حضور داشته باشه می دونه حذف یک وبلاگ دلایل متعددی داره
حالا چرا شما اصرار دارین ربطش بدین که عدم حذف کامنتهاتون از اینجا من خبر ندارم!
"شما همونایی هستید که جلو چشم مردم دزدی میکنید و می زنید زیرش، اینا که دیگه جای خود دارد"
خط بالا چیزیه که شما نوشتین
باز می خواین بگین تهمت نمی زنین؟
بیشتر کامنت بذارین و ذات خودتون رو برای همه هویدا کنید :)
من همه کامنتا رو تایید می کنم :)
وارث
دوشنبه 7 مرداد 1392 05:38 ب.ظ
سلام آبجی صالحه
خوبی؟
اول طاعات و عبادات قبول
دوم خوشحالم از اینکه دوباره اومدی تو این وبلاگ
سوم اینکه با این متنت کلی گوشمون پیچونده شد
میدونی چیه؟ از این می‌سوزم که رسانه‌ها بعضیا به‌جای امر به معروف، امر به منکر می‌کنن.
خدا خیرت بده
پاسخ صالحه : علیک السلام
شما خوبی؟
خیلی دلم تنگ شده بود :)
شماره ام عوض شده ها
اگه هنوز داشته باشی البته :)
دقیقا باهات موافقم. جای معروف و منکر عوض شده
پاسخ به حسین
دوشنبه 7 مرداد 1392 04:22 ب.ظ
ظاهرا شما در جایی زندگی میکنید که ایران نیست، شایدم منظورتون از ایران همون حوزه علمیه ست، به هر حال من آدرس وبلاگمو که با رنک دو گوگل حذف شده رو برای صاحب وبلاگ فرستادم اما ظاهرا جوابی نداشتن چون سعی کردن با یه لبخند انقلابی پاسخ بدهند یا شایدم علمشون به رنگ گوگل نمیرسه که بخوان نظر بدن، جالب اینه که وبلاگم دیگه با هیچ آی پی قابل ثبت نیست و بلوکه شده آدرسش، وقتی اس ام اس های مردم چک میشه و با داشتن واژه های خاص در روزای خاص ارسال نمیشه دیگه این موارد عادیه، همه هم میدونن اما شاید شما سر درنیاری، در ضمن شما اگه از خودت تعریف نکنی کی میخواد ازت تعریف کنه، اگه کسی هم احترامی به آخوندا میزاره یا به خاطر منافع شخصیه (و البته عده کمی که هنوز به خاطر امیدوارن که جامعه روحانیت بعد از 35 سال به وعده هاشون عمل کنند )یا اینکه به قول شما ازتون میترسه که درصد مورد اول خیلی کمتره و از اونجایی که حتی با دوتا کامنت انتقادی وبلاگ یک ساله منو حذف شد باید بگم معلومه که مردم ازتون باید بترسن و البته توی شخصیت من و امثال من این نیست که برم کلاه کسی رو از روی سرش بندازم پایین، و شما که خیلی به احترام آخوندا مطمئنید یه بار برید تو تاکسی و با لباس شخصی از آخوندا گلایه کنید (البته بدون ریش و تسبیح و ذکر یا رهبر)، مطمئن باش که مردم همه باهات موافقن و تازه شروع میکنن به نالیدن از کارای آخوندا و این نظام (در مورد حرف های +18 چیزی نمیگم چون خودت بهتر میدونی)، اما خب شما که این چیزا رو بهتر از من و هر کس دیگه میدونی، چشماتو ببند راحت باش، همه مردم بدند و قانون خود شمایید
پاسخ صالحه : "با دو کامنت انتقادی وبلاگ دو ساله من حذف شد"
=))
:))
بازم از این جوک ها بلدین برامون تعریف کنین؟ :D
چرا فکر می کنین انقد گنده هستین که به خاطر کامنتاتون توی یه وبلاگ یگه، رد وبسایت خودتون رو بزنند و براتون حذفش کنند؟!!
فکر نمی کنید یکم زیادی خودبزرگ بین هستین؟ :)
صبور
یکشنبه 6 مرداد 1392 10:45 ب.ظ
با سلام. به نظر میرسه برخلاف ظاهر آروم وبلاگتون تو کامنتها دعوا شده!! به نظرم باید بحثها منطقی باشه. از هر دو جناح باید با آرامش با هم گفتگو کنن. رویه ای که آقای حسین در پیش گرفتن به جایی نمیرسه. مخالفین اسلام و نظام اسلامی به هر چیزی متوسل میشن تا بهانه گیری کنن. اگر عدالت میخوایم باید برای ظهور آقا آماده بشیم و یکی از مهمترین کارها هم امر به معروفه. آقای امین حرف خوبی زدن اگه امر به معروف بشه خیلی از مشکلات حل میشه. پست جالبی نوشتید. اگر ممکنه در مورد مصادیق هم بنویسید. باتشکر
پاسخ صالحه : علیک السلام
اهل توجیه نیستم اما به قدری با این جماعت سر و کله زدم که تا میگن "آ" من تا "ی" میرم!
ولی باز هم از تذکر شما ممنونم
چشم
هم خودم سعی می کنم آروم تر بحث کنم هم کامنت گذاران وبلاگم رو دعوت می کنم به خویشتن داری و سعه صدر و مهربانی بیشتر
===
ان شاء الله هم درباره روش ها می نویسم هم مصادیق و هم نقد رویه موجود
اندکی صبر... :)
حسین
یکشنبه 6 مرداد 1392 10:06 ب.ظ
خدمت آقای «پارسا» عرض شود که:
در جواب حرفایی که زدی برو دوباره کامنتهام رو بخون هر وقت جوابی واسه این سطحی نگریت داشتی بیا حرف بزن. اما در مورد احترام به روحانیت، پیشنهاد میکنم برای یکبار هم که شده برو نماز جمعه یا مسجد یا تو همین راهپیمایی روز قدس شرکت کن اونوقت می بینی مردم چقدر به حرف روحانیت بها میدن. اگر هم اونقدر از مسجد و نماز متنفری که حاضر نیستی حتی یه نگاهی هم اونجا بندازی یه پیشنهاد بهت میکنم که با روحیاتت هم سازگار باشه. برو تو خیابون و عمامه یه روحانی رو از رو سرش بنداز یا بهش توهین کن. اونوقت همین مردم که میگی آخوندا رو سوار میکنن اگه زندت گذاشتن دوباره بیا کامنت بذار. بسیجیها رو نمیگم ها. مردم میریزن سرت. هر چند بیست میلیون بسیجی هم قطعا جز ملت هستن.
اما در مورد آی پی و رهگیری و این مزخرفات. اولا تو که اینقدر میترسی واسه چی میای کامنت میذاری؟، مگه کسی مجبورت کرده؟ ثانیا فکر کردی همه مثل خودت بچه دبستانی هستن که واسشون داستان سرهم کنی؟ من باب اینکه به عمق توهین خودت پی ببری رهگیری آی پی از طرف پلیس سایبری وقتی صورت میگیره که به شخصی توهین بشه یا نسبت به ارزشهای جامعه اهانت صورت بگیره اونوقت با شکایت شاکی خصوصی قابلیت پیگیری قضایی پیدا میکنه و اگر اینطور بشه دیگه فرصت نمیکنی دوباره کامنت بذاری همون موقع میگیرنت. وقتی دوباره کامنت میذاری یعنی هیچ اتفاقی برات نیفتاده فهمیدی؟ با این ننه من غریبم بازیا کسی گولت رو نمیخوره. حالا با کمال احترام مخاطبانت رو هر چی که فرض کردی خودتی.
طلوع ماه
یکشنبه 6 مرداد 1392 06:44 ب.ظ
سلام
کامنتهای دوستان رو خوندم
بعضیاشون که اصلا ربطی به متن تو نداشت
ادرسو عوضی اومدن. شاید اگه راجع به شیوه های امر به معروف مینوشتی بعد میومدن از باتوم و زور میگفتن میشد قبول کرد.
اما آخه الان که فقط درباره لزوم امربه معروف و نهی از منکر بحث شده.
درکش سخته واقعا؟
و بعد اینکه
منم با آقای موزون موافقم
شما و دوستان الکی وقتتون رو برای پاسخ دادن به این کامنتها هدر ندید.
توی کامنت اول که براش جواب نوشتی و دیدی که یه ذره هم تاثیر نداره. بیخیل دیگه
برو پست جدید بنویس
پاسخ صالحه : علیک السلام
از اعماق قلبم گفتی :((
بذار اون تیکه کامنت هلوی قشنگتو کپی کنم یه ریزه جیگرم خنک شه:
" شاید اگه راجع به شیوه های امر به معروف مینوشتی بعد میومدن از باتوم و زور میگفتن میشد قبول کرد.
اما آخه الان که فقط درباره لزوم امربه معروف و نهی از منکر بحث شده.
درکش سخته واقعا؟"

:D
===
بعضی افرادی که مخالف فکر می کنند، واقعا جاهل هستند و با توضیح دادن من و شما متوجه اشتباهشون میشن :)
هیچوقت تصور نکن جواب من به یک کامنت، جوابم فقط به همون کامنته!!! (خیلی فیلسوفانه بود، نه؟ :D)
ریحون
یکشنبه 6 مرداد 1392 06:27 ب.ظ
سلام
خوبی خواهر؟
الان نمی تونم بخونم:)
ولی انگار قصه متن و کامنتا دو ماجرای مفصله ها
یاد ایم جوونی بخیر خواهر
بعله
پاسخ صالحه : علیک السلام
هروقت تونستی بخون گلم :)

بیبین!
شما اگه اومدی تو کامنتای چوب خدا و ماجرای مفصلی در کار نبود بدون اشتباه اومدی :D
===
جوونی کجایی که یادت بخیر... :D
پارسا
یکشنبه 6 مرداد 1392 05:40 ب.ظ
خوشبختانه دیوار حاشا شما بلنده، منم نگفتم کار توئه چون میدونم سوادشو نداری
ولی برادران زحمت کش... کارشونو میدونن، متاسفانه گند زدن به اینترنت با این همه فیلتر و ردیابی، هرچند شما از اون دسته افراد ایرانی واقعی هستید که کاری با شما ندارن معلومه که چیزی سر در نمیارید، کیک و ساندیستونو بخوردید شما
پاسخ صالحه : جواب بعضی کامنتها فقط یه لبخنده :)
پارسا
یکشنبه 6 مرداد 1392 04:05 ب.ظ
شما که سواد دارید ولی از درک حرف های من عاجزید، متاسفانه سواد شما به مشخصه آی پی هر فرد که در اینترنت حضور داره کاملا نا آگاهید
پاسخ صالحه : :) :) :)
یکشنبه 6 مرداد 1392 04:03 ب.ظ
ایرادی نداره آی پی منو رد یابی کنید و به کارای زشتتون ادامه بدید، این ملت هیچوقت نه در زمان دیکتاتوری شاه و نه در زمان دیکتاتوری دینی حق حرف زدن نداشته، به من و امثال من ننگ ضد ایرانی بزنید و عقاید خودتون رو عقاید تمام ملت جلوه کنید اما یک روز هم میرسه که حقیقت همه ما آشکار میشه، ببینم آیا اون روز هم اعتیاد جوونا و بی کاری ملت و تورم کمر شکن تقصیر چند شبکه بی خود ماهواره ای یا ماست یا مقصر واقعی تری رو پیدا میکنه
پاسخ صالحه : تهمت زدن کار بدیه
درواقع کار آدمای بی تربیته!
خدا هم آدمای بی تربیتی که تهمت میزنند رو دوست نداره
باز خوبه هنوز فرصت توبه هست
از تهمتی که زدید توبه کنید، خدا ببخشه منم می بخشم :)
پاسخ به حسین
یکشنبه 6 مرداد 1392 03:59 ب.ظ
چیه کسی که حرفشو میزنه میشه یه آمریکایی و یک ضد ایرانی، خوشبختانه من بر خلاف شما هیچوقت پای شبکه های ماهواره ای نشستم که بخوام بدونم چی میگن اما به نظر میرسه شما اگه ماهواره نداشته باشید چندتا دیش الهی دارید تا کانال های ماهواره ای رو رصد کنید.
نکنه شما آخوندها و طلبه ها خودتونو افتخار این کشور میدونید، و اگه کسی از رفتار پر وقاحت شما ایراد بگیره مجرمه، شما شدید ناجی ملت؟ چرا ملت هر جایی تو تاکسی و مکان های عمومی به هم می رسند به شما فحش می دهند و خونشون از کارای شما به جوش اومده، حتی کسی حاضر نیست یه آخوندو سوار ماشینش کنه تا سر چهار راه برسونه !!! نکنه اونا هم آمریکایی پرست هستند و شمایید که خوبه ملتو می فهمید، اعتیاد جوونا تقصیر آمریکاست اما توی محله ما چند ساله یه عده خیلی تابلو مواد مخدر میفروشن با اعتراض مردم هم رو به رو شدن اما کو گوش شنوا؟ مگه میشه توی این چند سال حکومت خادم مردم نفهمیده باشند؟؟؟؟؟ چطور آی پی من توی چند ساعت رد یابی میشه و این مشکلات برام پیش میاد اما اونایی که دارند جوونا رو از پا می در می آرند توی این چند سال با گزارش های مردم هم شناسایی نشدند البته چرا یکبار یکیشون رو با 7 کیلو مواد مخدر گرفتن الانم راست راست برای خودش میچرخه، نمیدونم شما هم دارید توی همین کشور زندگی میکندی یا نه! شایدم شهر شما خیلی خوبه و شهر چند میلیونی ماست که نتونسته از حضور پر مهر آخوندا نهایت استفاده رو ببره البته آخوند خوب هم داریم و انصافا بعضی از آخوندا خیر و صلاح مملکت رو میخوان اما متاسفانه برخی ها سرشون رو کردن زیر برف و دارند چشم بسته از همه چیز دفاع می کنند.
آدمی که خواب هست رو میشه بیدار کرد اما آدمی که خودشو به خواب زده رو هرگز
پاسخ صالحه : اون قسمتی که به حسین آقا مربوطه رو خودشون میان جواب میدن
اما بقیه کامنتتون...
با توجه به کامنتهای قبلیتون اصلا برام عجیب نیست که تحلیل های شما تا به این حد سطحی و آبکی باشه!
اگه شما آخوندها رو سوار ماشینتون نمی کنید، خیلی از همین مردم هنوزم آزادی و استقلال و پیشرفت مملکتمون رو مدیون یک روحانی بزرگ به نام امام خمینی می دونند و برای بقیه روحانیون هم احترام قائلند
همه رو مثل خودتون نبینید لطفا!
کافیه وقتی یک عالم بزرگ از دنیا میره کمی اخبار رو مرور کنید یا خودتون برید توی خیابون و ببینید هنوز که هنوزه -با وجود اینهمه تخریب های هدف دار- روحانیت توی دل مردم جا داره
البته بعضی ها که یک نمونه اش شما هستید، فریب تخریب ها رو خوردن و نمی فهمن این هدف دشمنه که بین مردم و روحانیت فاصله بندازه
بله!
کیه که ندونه توی هر قشری خوب و بد هست؟
===
کامنتهای شما همه تایید مطلبی هست که من نوشتم: شما از مسئولین مطالبه دارید که به اوضاع مملکت سر و سامون بدن. این مطالبه، مقدمه امر به معروف و نهی از منکری هست که بر عهده شماست.
بگذریم
اما درباره آدرس وب و آی پی
چرا فکر می کنید یک عده بیکار هستند که از طریق آی پی جنابعالی آدرس وب شما رو پیدا کنند!!!! و براتون دردسر درست کنند؟
فکر می کنید خیلی مهمید؟
اگه ملت انقد بیکار بودن که با چارتا نظر خاص به قول شما برای کسی مشکل درست کنند الان خیلی از شما گنده تر ها به مشکل خورده بودند
امثال شما و از شما گنده تر اونقدر توی نت زیاده که نوبت به جنابعالی نمیرسه
درضمن
پیدا کردن آدرس از روی آی پی انقدرا هم کشکی نیست جناب!
چوب خدا، پاسخ به جناب پارسا
یکشنبه 6 مرداد 1392 03:31 ب.ظ
بس کنید توروخدا
از کی تا حالا از روی یه اسم که توی کامنتها نوشته شده می تونن آدرس وبسایت کسی رو پیدا کنند؟
شما اینجا هیچ آدرس وبی نذاشتید که کسی بتونه رد شما رو بگیره
ن.خ
یکشنبه 6 مرداد 1392 05:50 ق.ظ
سلام
طاعات قبول
در حد لالیگا خوابم میاد
فردا سر فرصت میخونم
پاسخ صالحه : علیک السلام
حق داری عزیزم :D
هروقت اومدی قدمت رو تخم چشام :)
چوب خدا، پاسخ به جناب پارسا
یکشنبه 6 مرداد 1392 04:52 ق.ظ
متوجه اون کامنت خصوصی نشدم!!
میشه بفرمایید چی شده؟
چطور ممکنه وقتی نه آی دی یاهو ارائه میدین نه اسم وبلاگی نه هیچ مشخصه دیگه ای، کسی مزاحمتی برای شما ایجاد کرده باشه؟
اگه نمی خواهید بحث رو ادامه بدید نیازی به اون کامنت خصوصی نبود
لطفا توضیح بدید تا ببینم چه باید کرد
امین
یکشنبه 6 مرداد 1392 03:22 ق.ظ
آقا پارسا تو بچه کدوم سوسول آبادی که داری اینطوری نق میزنی؟ اون موقع که ما لرستانیها واسه دین و شرف و عزت و ناموسمون میجنگیدیم تو کجا بودی که الآن ادعای دلسوزی واسه کشور رو داری؟ اون موقع که آمریکاییها نژاد پارس رو از سگ کمتر میدونستن و حق توحش میگرفتن ازمون تو کجا بودی؟
اون موقع که ما با بدبختی نون زن و بچه مون رو درمی اوردیم ولی غیرت داشتیم شرف داشتیم زنهامون حیا داشتن کسی واسه حرفای امثال تو تره هم خورد نمیکرد. فکر کردی خیلی سرت میشه که حرفای ماهواره رو اومدی اینجا تکرار میکنی؟
اول انقلاب هم از این حرفای بی سروته زیاد بود. کمونیستا لیبرالها ملی مذهبی ها میگفتن حجاب آزاد باشه. همه شون هم توهم اکثریت داشتن ولی مردم چیز دیگه ای خواستن. تازه اگه قرار به تشخیص درست و غلطه خدا از همه بهتر تشخیص میده و اکثریت مکثریت نداریم. خدا بهتر آدم میدونه. خدا گفته امر به معروف کن که 3000 میلیارد دزدی نشه، امر به معروف کن که بیگناهی مجازات نشه، امر به معروف کن که بی حجابی و فساد رواج پیدا نکنه. حالا تو چی میگی؟ ای کاش شما جوونای امروزی یه ذره انصاف بچه های جبهه رو داشتین.
پاسخ صالحه : سلام امین آقا
تقریبا تمام چیزی که می خواستم توی مطلب برسونم توی این چند جمله شما بود:
خدا گفته امر به معروف کن که 3000 میلیارد دزدی نشه، امر به معروف کن که بیگناهی مجازات نشه، امر به معروف کن که بی حجابی و فساد رواج پیدا نکنه.
حسین
یکشنبه 6 مرداد 1392 01:56 ق.ظ
شما پارسا خان راحت باش. هر وقت هم گذرت افتاد اینورا یه چهارتا لیچار هم بار نظام کن دلت خنک بشه. اگه عشقت کشید برو به یاد 88 چهارتا سطل زباله آتیش بزن حال کن. برگشتنی هم هرکی رو دیدی ریش داشت یه کتک مفصل هم بزنش که خدمتی ارزنده کرده باشی به انگلیس و آمریکا در راستای تضعیف کشورت. امیدت رو هم از دست نده. دعا کن خدا رو چه دیدی بلکه هم گشت ارشاد رو برداشتن که جوونا راحت تر آب بازی کنن و روسری بردارن شاید ما هم به سطح تمدن غربیها برسیم که زن دیگه کفایت نکنه و از شدت شهوت مردها با مردها عروسی کنن و زنها با زنها. یا بالاتر حتی آدما با سگ و گربه هم عروسی کنن!! دعا کن آخوندها برن که راحت صهیونیستها نسل کشی کنن و کسی غیرتش نجنبه. آره پارسا جان دعا کن....
حسین
یکشنبه 6 مرداد 1392 01:43 ق.ظ
آقای پارسا شما چشماتو ببند که هیچی نبینی. لازم نیست ببینی که 200 ساله انگلیسیای پست فطرت خون مردمت رو تو شیشه کردن. فکر کن بی بی سی خیر و صلاح هموطنات رو میخواد که این اراجیف رو به خوردت میده. آره داداش غربیا گاگول نیستن فهمیدن عزت و شرف ایران و اسلام به وجود آخونداس همونجا رو نشونه گرفتن. فهمیدن اگه زن حیا و عفت داشته باشه نمیتونن وحشیگری جنسی رو توی ایران راه بندازن. باید هم حجاب رو بکوبن و یکی مثل تو هم باور کنه. باید هم آخوندها رو بی عزت کنن و اداشون رو دربیارن چون میدونن اگه آخوندها تو کار نباشن راحت میتونن مثل گوسفند ایران و ایرانی رو سلاخی کنن. همونطور که تو جنگ جهانی اول و دوم و قرارداد گلستان و ترکمانچای و آخال همین کارو کردن.
پاسخ صالحه : در تکمیل کامنت آقاحسین:
مارتین ایندیک محقق آمریکایی اسلام و آمریکا؛
دیگه وقت آن نیست که دانشجویان رابه خیابان ها بکشانیم بلکه بایدچادر از سرزنان برداشت وازاین طریق میتوان نظام اسلامی ایران نابود کرد.

یک مقام بلندپایه آمریکایی؛
هرزن چادری درکوی و برزن ایران به منزله پرچم جمهوری اسلامی ایران است،لذا ما برای براندازی این نظام باید این حجاب را سست کنیم.

میشل هویلیک نویسنده فرانسوی؛
جنگ برضداسلام باکشتن مسلمانهافایده ندارد،فقط با فاسدکردن آنهامیتوان به پیروزی دست یافت،پس بایدبه جای بمب برمسلمانان دامن کوتاه بریزیم.

مستر همفر جاسوس آمریکایی در کشورهای اسلامی؛
زنان مسلمان دارای حجابی محکم هستند که نفوذ فساد درمیان آنها ممکن نیست،بنابراین بایدآنان را فریب داد و از زیرچادر بیرون کشید!
پس ازانکه زنان را از زیر چادر بیرون آوردیم،بایدجوانهاراتحریک کنیم دنبال آنان بیافتند تادرمیان مسلمان فسادرواج یابد،وبرای پیشبرد این نقشه لازم است اول زنان غیرمسلمان را از زیر حجاب بیرون آوریم تا زنان مسلمان از آنان یادبگیرند!
حسین
یکشنبه 6 مرداد 1392 01:29 ق.ظ
آخر عاقبت کسی که صبح تا شب بشینه پای بی بی سی و من و تو و صدای آمریکا بهتر از این نمیشه. اختلاس رو میبینه ولی نمیبینه تقصیر کی بوده، باتوم رو میبینه ولی عربده کشی مزاحمان ناموس مردم رو نمیخواد ببینه. گشت ارشاد رو میبینه اما نمیخواد ببینه افرادی رو که اصرار دارن از حالت انسانیت به دنیای حیوانی نقل مکان کنن و با برهنه شدن کامل به اوج تمدن برسن!!!
اینجور آدما فقط بیکاری رو میبینن و نمیفهمن که مسبب بیکاریشون آمریکاییه که از 28 بار تقاضای ایران برای عضویت در سازمان تجارت جهانی 26 بار فقط اون مخالفت کرده. اعتیاد جوونا رو میبینن ولی نمیبینن از اونوقت که آمریکا افغانستان رو اشغال کرده تجارت مواد چقدر افزایش پیدا کرده. آره اینا فقط ریشو میبینن عظمت انقلاب خمینی رو نمیبینن که ریشه آمریکا رو کنده. اینا حقوق بشر و آزادی از زبون بریدشون نمیفته ولی سر بچه فلسطینی و سوری و لبنانی رو میبرن اینا آخ نمیگن.
موزون
یکشنبه 6 مرداد 1392 12:35 ق.ظ
سلام
حال که مشخص شد شما طلبه هم هستید علاقه ی بنده برای شنیدن چگونگی ورود به مصادیق نهی از منکر توسط آحاد جامعه بیشتر شد چون معتقدم حوزویان محترم بیشترین تخصص را در تبیین این فقره دارند.
خواهش دارم وقتتان را برای پاسخ دادن به کامنتهای فرعی و مشکوک تلف نکنید.
از آنجا که مطمئنم برخی مسئولین شهرستان دزفول در برهه ی کنونی این بحث را از وبلاگ شما دنبال می کنند خواهش می کنم هرچه زودتر بروید سراصل مطلب و چگونگی ورود به مصادیق را باز کنید.
به شدت معتدقم که ویژه و مهم است که در فضای شهرستان دزفول یک طلبه ی دانشگاه رفته که بسیجی هم هست و از همه مهمتر از جامعه ی نسوان است در مورد نهی از منکر و امر به معروف سخن بگوید.
جدی عرض می کنم...بسیااااار مهم است.
نکته : مایلم بیش از آنکه مصادیق آرمانی بشنوم، مصادیقی را مورد بررسی قرار دهید که با واقعیات کنونی جامعه و آستانه ی پذیرش مردم منطبق است.
اشتباه نشود منظورم پاپس کشیدن نیست.
بلکه با حفظ ارکان شرعی اقامه ی نهی از منکر، چه کنیم که نتیجه ی عکس ندهد؟
یک مثال بزنم : شما بگویید درست عمل کردم یا خیر؟
همین امروز کمی مانده به منزلمان دو دختر بسیااااااار متبرج را دیدم که توجه تمام خیابان را به خود جلب کرده بودند.
اما آنچه که توجه بنده را جلب کرد تبرج آن دو نبود بلکه صحنه ی مزاحمت دو نفر موتور سوار بود که مثل دو مگس گرد شیرینی چرخ میزدند طوری که صدای دخترکان را درآورده بودند.
مسیرم را کج کردم به آنها نزدیک شدم و پسرکان فی الفور گازش را گرفتند و دور شدند.
اولین نهی از منکرم بدون کلام نتیجه داده بود.
اما دومی سرجایش بود(سر و وضع دخترها).
در حالیکه مرا می نگریستند به انها گفتم : انتظار دارید دو دست چلوکباب جلوی دو آدم گرسنه بگیرید و طرفتان نیایند؟ قدری سرووضعتان را بپوشایند.
این را ارام گفتم و از آنها دور شدم.
حتی منتظر نماندم تا جوابشان را بشنوم.
قصدم فقط این بود که با این جمله ی انتزاعی قدری به خود ایند و متوجه شوند که نباید انتظار داشته باشند که ویترین بچینند و کسی هم مزاحمشان نشود.
این مدل نهی از منکر بنده را چگونه ارزیابی می کنید؟
پاسخ صالحه : علیک السلام
ورود به بحث شیوه های امر به معروف و نهی از منکر حساسیت ها و ظرافت های خاص خودش رو داره
شرع مبین -مثل خیلی جاهای دیگه- فقط باید ها و نباید ها رو مشخص کرده و تعیین مصداق رو به عهده خودمون گذاشته که البته مدلهای مختلفی -با شدت و حدت های مختلف- از اون رو میشه توی سیره ائمه معصومین علیهم السلام دید.
ان شاء الله در پست بعدی به صورت مبسوط بهش پرداخته میشه
پارسا
شنبه 5 مرداد 1392 10:33 ب.ظ
در پاسخ به صحبت های شما بحث من همین گرفتن آزادی از مردم است، این شمایید که قصد دارید با تهدید زندان و شلاق و ... مردم را روزه گیر و ملت گریه کنید، امر به معروف و نهی از منکر با باتوم و زور چرا؟ و اینکه می گویید نهی از منکر برای مسیحی ها و زرتشتیان نیز واجب است و انها مجبور به تمکین از عقاید شما هستند. اما چرا؟ مگر نه اینکه قانون منع حجاب در فرانسه و برخی از کشورهای دیگر خون همه ما را(چه شما که مسلمان و با سواد هستید چه ما که کافر و بی سواد)به جوش آورد. چطور قانون فرانسه قانون ظالمانه ای برای مسلمانان است انوقت ما حق داریم عقاید خودمان را برای همه بپسندیم؟
در پایان به نظر می رسد ادامه به این بحث ها بسیار بیهوده است چرا که سواد شما گویا طغیان کرده است و خارج از مدارک دانشگاهیست(شاید حوزوی باشد!!! که اگر نه حتما در پایگاه های بسیج شب را تا صبح سپری کرده اید و علم ها آموخته اید)
پاسخ صالحه : از اینهمه محکوم کردن های بی دلیل چی بهتون میرسه؟
منظورتون چیه که من، صالحه نویسنده وبلاگ چوب خدا رو "شماها" خطاب می کنید؟
من عقایدم رو واضح اینجا نوشتم که بیخودی با کسی جمع بسته نشم
از کجای متنی که نوشتم برداشت میشه من قصد دارم با تهدید و شلاق و ... مردوم رو روزه گیر و ملت گریه کنم؟ کجای نوشته ی من خوندید که من معتقد به امر به معروف و نهی از منکر با باتوم و زور هستم؟
میشه آدرسش رو بدید خودم هم بخونم؟

جناب پارسا
اگر ما به قانون منع حجاب در فرانسه خرده میگیریم، به خاطر اینه که اونها ادعا می کنند در کشورشون آزادی هست و هیچ قانونی آزادی انسان ها رو محدود نمی کنه.

ولی ما از همون اول معتقد و مقید به وجود قانون توی مملکتمون بودیم و هستیم و هرجا که قانون رعایت نشده تک تک افراد جامعه اعتراض کردند.(نمونه اش خود شما)

راستی
نگفتید نظرتون درباره آی 85 سوره بقره چیه؟

درپایان هم خدمت شما عرض می کنم که من هم طلبه هستم هم بسیجی
و البته سواد دانشگاهی -کارشناسی- هم دارم

البته ناگفته پیداست درک و فهم، چیزی ورای سواد آکادمیک هست...
چوب خدا، پاسخ به آقای ر...
شنبه 5 مرداد 1392 08:50 ب.ظ
ادب و شرم تو را خسرو مه رویان کرد!!!

مولوی در دیوان شمس میگه:
هزارساله ادب را به یک قدح ببری
شما هزارساله ادب را توی چند تا کامنت بردی!! دست مریزاد!

اما حیف از اسم زیبایی که برای معرفی خودتون انتخاب کردید
محض اطلاع جناب عالی و همپالگی های مودبتون:
از این فحاشی ها توی این وبلاگ کم ندیدم
می تونید ادامه بدید تا مشخص بشه کی کم میاره!!

هم از گناهان من و خانواده ام شسته میشه هم اراده ام برای ادامه دادن قوی تر میشه هم مطمئن میشم کاری که می کنم درسته...
بسم الله

امیرابراهیمیان
شنبه 5 مرداد 1392 07:45 ب.ظ
با سلام.همانطور که برادر بزگوارم حاج مصطفی فرمودندامر بمعرف همانند نماز واجب است.ولی در جامعه کنونی نیاز به زمینه و فرهنگ سازی است
پاسخ صالحه : علیک السلام
موافقم
پارسا
شنبه 5 مرداد 1392 07:17 ب.ظ
گاهی چه حرف و استلال ها که گویا شاخ دنیا را شکسته اید شما به کدام قبله نماز می گذارید که صدای چوب خدایتان گوش عالم و آدم را کر کرده است، پوستین وارونه اسلام را پینه بسته اید دیگر بس است.
دیکتاتوری دینی، دین را از خانه های مردم برده است طمع و مال خواهی بیش از حدتان نون مردم را برده و هنوز به دنبال نیوش خون مردم تسنه مانده اید. مگر زمانی که دیکتاتوری رضا شاه حجاب از سر بانوان برداشت همین ملت قیام نکردند مگر همین ملت خودن نداند تا آزاد باشند مگر همین ملت نبودند که آزادی و اسلام را برگزیدند حالا چه شده که دیکتاتوری دینی مردم را از اسلام دور کرده است، (امر به معروقف و نهی از منکرتان هم باتوم است و زندان) مگر آنان که در پارک روزه میخورند از همین ملت نیستن مگر ان ها که شاد هستند و می رقصند همین ملت نیستند یا نکند ریشتان شما را ملت حقیقی کرده است و دیگران را کافر و مردمی که حقی از این کشور ندارند، نکند شنیدن فریاد جوانان بیکار و یتیمان گرسنه برای شما به آهنگی مذهبی تبدیل شده است و خوردن و آشامیدن مردم در پارک شیپور جنگی برای شماست، شما که قانون را ورق می زنید و روزه مرگ بر این جماعت می خوانید مگر چوب خدایتان همان باتوم گشت های ارشاد و... نیست که تچاوزها به ملت کردند. دروغ از سر اجبار نیست دروغ های شما انقدر عمیق هست که گویی خودتان نیز باور کرده اید. شما که دم از مسلمانی می زنید یکبار هم برای مبارزه با اعتیاد جوانان راهپیمایی کنید یکبار هم تجمع جوانان بیکار را متلاشی نکیند، شما هم که آخر مسلمانی هستید بیایید انتقاد از دزدیهایتان را ماست مالی نکیند.(3000 میلیار تومان قطره ای دزدیها و خیانت هایتان هم نیست) مردم بیچاره را در جای جای این کشور نگون بخت در یابید یکبار هم در کنار مردم لبنان و سوریه بیایید حال جوانان بیکار را دریابید. ببینید چند زن برای پر کردن شکم بچه هایشان صیغه و یا حرام در آغوش شما می خوابند. اگر اسلام این چیزیست که شما می گویید من مسلمان نیستم و خدایم با خدای شما فرق دارد. اما بدانید چوب خدایم صدا ندارد همانقدر که فریادم
پاسخ صالحه : تهمت و توهین های شما که کنتور نمیندازه!!
شما ظاهرا از اسلام دیگری صحبت می کنید که چیزی به عنوان حرام درش نیست مگر چیزهایی که شما نمی پسندید. اسلام گزینشی شما اختلاس رو گناه می دونه اما روزه خواری رو نه!
این رو از کجای اسلامتون در اوردید؟
میشه یک حدیث یا آیه قرآن یا روایت مستند به من نشون بدید که خداوند و یا معصوم فرموده باشه دزدی و اختلاس و ظلم گناهه اما روزه خواری و رقص مختلط و موسیقی غنا و ... گناه نیست؟
هیچوقت از خودتون نپرسیدید چرا در احادیث و روایات داریم اصرار بر گناه صغیره خود یک گناه کبیره محسوب میشه؟ هیچوقت به ذهنتون نرسیده که چرا تکرار گناهان کوچک عقابی به اندازه یک گناه بزرگ داره؟
نه!
ظاهرا درباره اش فکر نکردید و ناامیدم که در آینده هم فکر کنید...

چون شما از اسلام فقط اونی رو می خواید که به سودتون باشه
هم مطامع دنیوی تون رو برآورده کنه و هم محدودیت و قیودی براتون نداشته باشه

شما اسلامی رو می خواهید که دیگران رو محدود بکنه و شما رو نه
شما هرچه دوست دارید انتخاب می کنید و هرچه رو دوست ندارید منکر میشید

اسلام گزینشی شما من رو یاد قسمتی از آیه 85 سوره مبارکه بقره میندازه:
آیا به بعضی از دستورات کتاب آسمانی ایمان می آورید و به بعضی دیگر کافر می شوید؟!

اما ما خوشبختانه مثل شما نیستیم
جا افتادن فرهنگ مطالبه گری که اسلام ازش به عنوان امر به معروف و نهی از منکر یاد می کنه، مانع بروز پلیدی های مثل اختلاس و تبعیض اقتصادی و ترویج فحشا و اعتیاد و ... میشه
درکش برای شما سخته که اتفاقا امر به معروف و نهی از منکر درمان دردی هست که علی الظاهر ازش رنج می برید
ما همونقدر که برای بیت المال حساسیم برای سلامت اخلاقی جامعه هم حساسیم. اسلام یعنی این! یعنی هرچیزی سر جی خودش!

درکش برای شما سخته
چون شما با یک ذهن بسته و شرطی، تصور می کنید امر به معروف و نهی از منکر فقط در محدوده حجاب و روزه خواری و موسیقی و ... تعریف میشه
بی سواد نیستید ولی سواد فهم نوشته من رو نداشتید وگرنه متوجه میشدید که چرا نوشتم دامنه امر به معروف و نهی از منکر بسیار گسترده تر از تذکر لسانی به بیرون بودن موی یک دختر توی خیابونه
اگر قدرت فهم نوشته من رو داشتید -که متاسفانه پیشداوری هاتون باعث شده این توانایی رو از خودتون سلب کنید- متوجه میشدید احترام به حقوق متقابل، اساس و مبنای امر و نهی در جامعه است و حتی تذکر دادن در مواردی از قبیل کم فروشی گرفته تا دزدی از ساعت کاری رو هم شامل میشه

متاسفام که اصلا درک نکردید نوشته من یک بحث کلی در لزوم وجود این فرهنگ در جامعه بود و من هنوز وارد فاز مصادیق و شیوه ها نشدم
امان از پیشداوری و قضاوت ناعادلانه...
شنبه 5 مرداد 1392 07:17 ب.ظ
اختلاس را قرض می پندارید و هر که از بیچارگی ملت صحبت می کند را نامسلمان می دانید
تقصیر شما نیست! شاید ما هم اگر به حقوق های میلیونی و سهمیه های مختلف دانشگاه و وام های بی سود می رسیدیم این چنین چشم بر سایر مردم کشور می بستیم شاید ما هم اگر از ابتدا تار و پودمان با سایر مردم کشور فرق می کرد و حرف حرف ما بود باز نوچه پروری را واجب می شمردیم و حرف حق را حرام. گویا هر کس که جز سلیقه شما سخن بگوید نا مسلمان است و حقوق شما را زیر پا گذاشته است.
اینجا کشوریست که با ریش سر میبرند و چه ثوابی بیشتر از این!
پاسخ صالحه : این کامنتتون اوج بی منطقی بود متاسفانه
تهمت زدن کار درستی نیست
من هیچ کجای متنی که نوشتم کسی که از بیچارگی مردم صحبت کنه رو نامسلمان عنوان نکردم
باور کنید میشه بدون توهین و پیشداوری و تهمت و دروغ و فقط با کمی عقلانیت درباره یک موضوع قضاوت و نتیجه گیری کرد
به حرمت ماه مبارک از تهمت هایی که زدید و توهین هایی که کردید می گذرم
پارسا
شنبه 5 مرداد 1392 07:15 ب.ظ
در انجا خوردن و آشامیدن در ماه مبارک رمضان را با زنا و رابطه جنسی در مکان های عمومی مقایسه شد و شادی مردم را با حرف های نا مربوط جنسی!!! حالا شما آماده اید برای ما از امر به معروف و نهی از منکر سخن می گویید، کسی منکر نهی از منکر نمی شود اما نهی از کدام منکر واجب تر است؟ و با کدام شیوه باید امر به معروف نمود و آیا هر کس که مسلمان نیست نیز باید مورد لطف شما قرار گیرد. و یا چون شما مسلمان هستید(و شاید هم مسلمان تر از مسلمانان) هیچ غیر مسلمانی نباید خلاف اعتقاد شما عمل نماید؟ کاش نگاهی به جامعه ای بیندازید که رو به نابودیست، اعتیاد بیکاری و فقر دست اورده های بزرگ جامعه ماست، شما واجبات دین را از یاد برده اید و منتظرید شیخ روی منبر اعلام کند که با کدام پا به توالت وارد شوید.
پاسخ صالحه : سلام
همون طور که توی متن نوشتم این نوع تخریب این فریضه احمقانه ترین و غیرمنطقی ترین نوع موضع گیریه
اولا در مثل جای مناقشه نیست. اگر شما به جای دیدن پیچش مو، درگیر مقایسه بین فلان و فلان هستید مشکل از خودتونه
دوما ما توی اسلام "واجب تر" نداریم! لطفا از خودتون اسلام صادر نفرمایید
هر عملی -اعم از حرام یا واجب و ...- جایگاه خاص خودش رو داره
به همه هم باید پرداخته بشه
واقعا مسخره است که وجود یک خطا و گناه در سطح جامعه رو توجیهی برای نادیده گرفتن گناه های دیگه بدونیم!
سوما درباره شیوه امر و نهی هنوز صحبتی تکردم پس لطفا پیشداوری نفرمایید
چهارما ما توی مملکت قانون داریم. مهم نیستکه شما اون قانون قبل دارید یا نه؛ شما موظفید بپذیرید و طبق اون عمل کنید. این درباره غیرمسلمان ها هم جاریه
به هیچ مسیحی یا یهودی یا زردشتی اجبار نمیشه که توی خونه اش مثلا مشروب نخوره، ولی قانون جامعه میگه در سطح جامعه -سوای از هر دینی که افراد مختلف دارند- نباید عمل مغایر با قانون انجام بشه
پنجما ما هم به فقر و اعتیاد و بیکاری اعتراض داریم. واجبات دین رو هم از یاد نبردیم. اگر بدون بغض متن رو می خوندین متوجه میشدین من به صورت کلی به این فریضه پرداختم نه به شیوه ها و مصادیق
دغدغه
شنبه 5 مرداد 1392 03:39 ب.ظ
خدا را شاکرم که وسیله ای شدم برای قلم زدن شما در مورد این موضوع، ای کاش کمی بیشتر روی شیوه های صحیح امر به معروف و نهی از منکر مانور میدادید.
ممنون از حضورتان در وبلاگ حقیر
یاحق
پاسخ صالحه : خواهش می کنم
همونطور که برای کامنت قبل از شما هم نوشتم، ان شاء الله توی یک پُست مجزا درباره اش می نویسم
حسین
شنبه 5 مرداد 1392 01:00 ب.ظ
سلام
مطلب به موقعی بود (باتوجه به تعرض به اون دو خانم آمر به معروف). اما ای کاش یه چگونگی انجام امر به معروف و نهی از منکر هم می پرداختید یا نمونه هایی که مثلا خودتون انجام دادین رو ذکر میکردین. پیشنهاد میکنم یه پانوشت دیگه به مطلب اضافه کنید و از خواننده ها بخواید نمونه هایی از امر به معروف رو که خودشون انجام دادن یا دیدن بنویسن. فکر میکنم بسیاری از کسانی که امر به معروف میکنن و با برخورد نامناسبی رو به رو میشن نحوه امر به معروف کردن رو بلد نیستن.
پاسخ صالحه : علیک السلام
چیزی که مد نظر شماست یه پست جداگانه رو می طلبه که ان شاء الله می نویسم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30